🤷 „Нищо човешко не ми е чуждо...“
28. февруари 2025 г.
Фразата „Аз съм човек и нищо човешко не ми е чуждо“ се среща за пръв път в пиеса на древния римски комедиограф Теренций. Там има иронично значение – за каквото и да ме упрекнат, все мога да се оправдая, че това е просто човещина. Хващат ме, че лъжа? Човешко е да се лъже. Че клюкарствам? Човешко е да се клюкарства. Че крада? Човешко е да се краде. Че извършвам насилие, или дори убийство?...
Все в някакъв момент фактът, че много други хора са правили нещо, спира да бъде оправдание и аз да го правя. Тогава се сещаме, че немалко хора са ставали също аскети, светци, мъченици; че доброволно са помагали, лекували, или дарявали; че са рискували живота си за други живи и страдащи същества.
Най-прекрасните и най-ужасните неща, правени от хора, са все неща, на които всеки от нас, при определени обстоятелства, би могъл да се окаже способен. От отделния индивид зависи дали ще върши такива човешки неща, от които после ще се срамува, или такива, от които ще се гордее. А ако се е случило вече да се срамува от досегашните си действия, пак може да открие, че още е способен на такива, от които да се гордее – включително такива, за които на околните „по-големи праведници“ не достига смелост.
Никога не е късно, да открием по-добър вариант на човешкото в себе си.
Също така, ако на нито един от нас не е чуждо нищо човешко, значи всеки от нас може да развие всякаква психична тежест или терзание, които се срещат при хората. Затова не е срамно, нито страшно да потърсим помощ – за да преодолеем, или поне да насочим в по-красива посока, дълбоко човешките си странности.
Не на последно място си струва да се отбележи, че към момента на публикуване на този материал, фразата „Човек съм и нищо човешко не ми е чуждо“ има собствена страница в Уикипедия само на десет езика, един от които е българският.
Никак даже не сме прости. Само се правим.
Някои източници:
en.wikipedia.org/wiki/Homo_sum,_humani_nihil_a_me_alienum_puto
bg.wikipedia.org/wiki/Аз_съм_човек_и_нищо_човешко_не_ми_е_чуждо